Rainbow Beach

 72 kolory. My nazwiemy może z 6. Jest biały i ciemniejszy biały. Jest pomarańczowy, kremowy, ceglany, czerwony. Trochę szary, faktycznie szary i ciemnoszary. I element czarnego. Nic więcej nie widzimy, a w oczach się nam mieni. Witaj na Rainbow Beach.

Nie szukaj tu jednak plaży o tęczowych kolorach (my szukaliśmy oczywiście). Żeby to zobaczyć bierz autko, 4WD tylko, i śmigaj przez plażę! Jedź, jedź tak długo… aż zobaczysz. Jedź w kierunku Double Island Point, jako ją ochrzcił Sam Wielmorzny Pan i Władca Historii Całej Australii (oraz Nowej Zelandii), kapitan James Cook.

Aż zobaczysz klif z prawej strony – pomarańczowy cały (takim Ci się wyda). A potem zobaczysz resztę, jakby tęcza cała upadła tuż przy plaży… zobaczysz odcienie, tony, rzeźby wiatru w skale klifu. Zobaczysz historię, która się tu wydarzyła jeszcze w pradawnym Czasie Snu…

Jedź w stronę klifów...

Jedź w stronę klifów…

Murrawar i Tęcza z Czasu Snu

W Czasie Snu nad rzeką Nossa żyła piękna Murrawar. Zakochana była w Tęczy, który odwiedzał ją każdego ranka. A ona śpiewała mu i klaskała w dłonie.

Pewnego dnia Burwilla, bardzo zły człowiek z odległego plemienia, ukradł Murrawar i zrobił z niej swą żonę-niewolnicę. Traktował ją okrutnie i kazał wykonywać całą pracę, a sam siedział w cieniu podziwiając swój zabójczy bumerang. Ten bumerang był większy niż największe drzewa i pełen złego ducha.

_DSC0626

Tęcza, który rozpadła się na kawałki tuż przy plaży

Pewnego dnia Murrawar uciekła. Biegnąc wzdłuż plaży, która wtedy była płaska, odwróciła się i zobaczyła bumerang Burwilli lecący by ją zabić. Wzywając pomocy upadła na ziemię zbyt przerażona, aby biec dalej.

Nagle usłyszała hałas prosto z nieba i zobaczyła wiernego Tęczę mknącego ku niej przez morze. Bumerang zaatakował odważnego Tęczę i zderzyli się w hałasie, niczym grzmot. Zderzenie zabiło natychmiast bumerang i roztrzaskało na drobne kawałki Tęczę.

Biedny chory i roztrzaskany Tęcza leżał na plaży, aby umrzeć i jest tam jeszcze ze wszystkimi swoimi kolorami, tworząc wzgórza wzdłuż plaży.

W 72 kolorach mieni się Rainbow Beach

W 72 kolorach mieni się Rainbow Beach

Wiecie, geolodzy twierdzą, że piaski są po prostu barwione przez substancje roślinne, które się rozkładają i sączą przez warstwy ziemi. Albo, że to po prostu skały bogate w żelazo… Tylko, kto by tam wierzył geologom… My wierzymy w Tęczę i Murrawar.

Idź w piach

Potem idź w piach! Idź, niech Ci stopy poparzy, niech Cię oślepi białym tępym światłem odbijanym przez południowe słońce. Idź i się zachwyć. I pomyśl, jak mały jesteś. Jak mały wobec natury. Wciąż. Nic się tutaj nie zmieniło.

Piach zjada wszystko. Zjada wybrzeże, drzewa, pochłania Twoje stopy i myśli.

Piach zjada wszystko. Zjada wybrzeże, drzewa, pochłania Twoje stopy i myśli.

Potężne wydmy przesuwają się niespiesznie, lecz bez ustanku, w Great Sandy National Park. Wiatr zdmuchuje lekkie górne warstwy i pokrywa nim kolejne powierzchnie, niegdyś lasy. Piach zjada wszystko. Zjada wybrzeże, drzewa, pochłania Twoje stopy i myśli. Piach jest wszechobecny.

A potem zatrzymaj się na noc tuż przy wybrzeżu Morza Koralowego. Słuchaj wody i wiatru. I patrz w stronę Fraser Island, na 184 000 hekatarów największej piaskowej wyspy na świecie.

Piach, piach, widzę piach.

———–

Tanio na Rainbow Beach

Gdzie? Cooloola Recreation Area, Great Sandy National Park, Queensland
Nocleg: SS Dorrigo Camping za $11 AUD/2 os./namiot, tuż przy plaży + prysznic gratis przy Rainbow Beach

Wspieraj lokalsów: zjedz lody w „Cerme de la Creme”  (wielgachne i pyszne!)

0

 likes / 0 Komentarze
Lubisz? To polub!

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec