28
sty-2017

Australian of the Year

Co łączy przewodniczącą krajowego koła gospodyń wiejskich, nastoletnią Żeglarkę, dwójkę kumpli z  ich mobilną pralnią i dyrygenta orkiestry? A bardzo dużo –  tytułu Australijczyka Roku (Australian of the Year). Kto zostanie nim w tym roku?

Facebook/AustralianOfTheYear

Facebook/AustralianOfTheYear

 

Kiedy Rosie Batty straciła syna cała Australia płakała razem z nią. 11-letni Luke był ofiarą przemocy domowej – zginął z rąk własnego ojca na boisku podczas treningu krykieta. Rosie nie poddała się rozpaczy – stała się narodowym symbolem walki: o godność, o rodzinę o normalne życie. To dzięki niej temat powrócił do poważnej dyskusji o systemowych zmianach. Została za swoją postawę uhonorowana tytułem Australian of the Year 2015.

LUSTRO NARODU

Nagroda Australian of the Year odzwierciedla to, co Australijczycy cenią najbardziej – te najmniejsze i te heroiczne próby uczynienia ich własnego kawałka ziemi choć trochę lepszym.

„Każdego roku lista finalistów pozwala nam zajrzeć w głąb naszego narodu – zobaczyć problemy, z którymi chcemy się skonfrontować, trudności, które musimy podkreślić i idee, do których chcemy dążyć.” Premier Malcolm Turnbull

Każdego roku każdy Australijczyk może wykonać prosty telefon i zgłosić swojego kandydata/kę. Obywatele wybierają ludzi, którzy swoją życiową postawą, osiągnięciami, pasją stają się wzorem i czynią Australię lepszą dla wszystkich.

Australian of the YearNagroda przyznawana jest w 4 kategoriach:.

  • Australian of the Year
  • Senior Australian of the Year (od 65. roku życia)
  • Young Australian of the Year (od 16 do 30 lat)
  • Australia’s Local Hero

KOGO WYBIERAJĄ AuSTRALIAJCZYCY?

Poniżej przedstawiam kilka osób z ogromnego grona wspaniałych laureatów Australian of the Year, którzy każdego dnia czynią coś dobrego dla ludzi wokół.

Jessica Watson

Young Australian of the Year 2011

Żeglarka ze stanu Queensland

O samotnym rejsie dookoła świata marzyła odkąd miała 12 lat. Jako 16-latka postanowiła, że to zrobi. Skazywano ją na porażkę i kpiono z braku doświadczenia. Ale ona wygrała ze sztormami, Przylądkiem Horn, niedowiarkami i własnymi słabościami – po 210 dniach samotnego rejsu zawitała w Sydney Harbour jako bohaterka. Jessica Watson pokazała, że wszystko zależy od nas samych i  co oznacza prawdziwa determinacja.

Nic Marchesi and Lucas Patchett

Young Australian of the Year 2016

Lokalni wynalazcy ze stanu Queensland

Czy pralka może czynić cuda? O tak, o ile jeździ w pomarańczowym vanie. Dwóch kumpli, Nic Marchesi and Lucas Patchett, założyli mobilna pralnię „Orange Sky Laundry” dla bezdomnych. Po prostu. Chwilę później już 270 wolontariuszy w 5 vanach obsługiwało 350 prań każdego tygodnia. Dzięki nim bezdomni zyskali nie tylko czyste ubrania, ale odzyskali godność i wiarę w lepsze jutro.

Stasia Dabrowski

State Finalist Senior Australian of the Year 2007

Australia’s Australian Capital Terithory Local Hero 2017

Działaczka na rzecz bezdomnych i potrzebujących z Australian Capital Terithory

Pani Stasia (tak, ”nasza” Pani Stasia 😉 ) w każdy piątek od 1979 roku gotuje zupę i zaopatruje w jedzenie i ciepłe koce 0k. 300 bezdomnych i potrzebujących w Canberze. Tak, w każdy piątek. Bez wyjątku. Pani Stasia to taka bohaterka codzienności – po cichu, bez aplauzu widzów robi to, co najważniejsze (i często najtrudniejsze dla nas samych). A co ma nam wszystkim do powiedzenia?

Love is action. Do something, take something. Move something!

Zobacz Stasię w akcji!

 Sir Bernard Heinze

Australian of the Year 1974

Dyrygent orkiestry i muzyk

 Sir Bernard Heinze jest najstarszym laureatem tytułu Australian of the Year. Przez dwie dekady dyrygował Symfonią w Melbourne, doradzał w temacie muzyki w krajowej telewizji i przede wszystkim pokazywał młodzieży piękno muzyki klasycznej. Widział, że trzeba tę muzykę młodym przedstawić, aby mogli ją pokochać.

Dame Raigh Roe CBE

Australian of the Year 1977

Prezes Światowego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich  ze stanu Western Australia

Kto by pomyślał, że z małej Dame Raigh Edith Roe , która miała jeszcze siedmioro rodzeństwa i była wychowywana tylko przez matkę, wyrośnie silna, odważna liderka? Dame Raigh Roe była po prostu młodą żoną farmera kiedy przyłączyła się do Country Women’s Association (CWA). Wkrótce, po kolejnych awansach, została Prezesem Krajowym a w 1977 r.  została wybrana na Prezesa Światowej Organizacji Kobiet Wiejskich., gdzie reprezentowała ok. 9 milionów kobiet z 74 krajów. Silnie wspierała działania na rzecz kobiet Aborygeńskich.

Chcesz poznać więcej historii zwykłych ludzi, którzy zmieniają oblicze Australii? Zajrzyj tu: Australian of the Year Awards 

Facebook/AustralianOfTheYear

Facebook/AustralianOfTheYear

Nagród znanych i kapituł szacownych  mamy wiele, ale to, co doceniam najbardziej w Australian of the Year, to właśnie docenienie osoby obok. Tego, że Australijczyk potrafi powiedzieć” „Ej, robisz dobrą robotę! Chcę żeby wszyscy wiedzieli, że tacy ludzie jak ty istnieją i zmieniają nasz kraj na lepsze! „. Ta nagroda to takie „dziękuję” – podobno najlepsze z najprostszych słów.

* Tekst powstał na podstawie:

http://www.australianoftheyear.org.au/

Facebook/AustralianoftheYear

PS. Australijczykiem roku 2017 został 2017 Alan Mackay-Sim, emerytowany profesor, naukowiec specjalizujący się w biomedycnie, który od ponad 20 lat bada komórki ludzkiego mózgu.

0

 likes / jeden komentarz
Lubisz? To polub!
  1. Hosting /

    The National Australia Day Council Board select the Australians of the Year from the group of 32 State and Territory recipients. The prestigious year round program culminates in the announcement of the national award recipients in Canberra on Australia Day Eve.

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec