31
sty-2015

CZYTAM / OGLĄDAM / LUBIĘ / SZANUJĘ. AUSTRALIA

Podobno przed wyjazdem do wybranego kraju należy zapoznać się z siedmioma pozycjami książkowymi o danym miejscu. Dlaczego akurat tyle? Pojęcia nie mam. Ale zawsze warto ambitnie podchodzić do tematu. Próbować poznać, zrozumieć. Zatem kilka propozycji do lektury/obejrzenia pod hasłem „Australia”.


Książki

Australian Legendary Tales, K. Langloh ParkerK-Langloh-Parker-LegendTales_www.australia.gov.au

Australian Legendary Tales Katherine Stow publikującej  jako K. Langloh Parker to cud spisnaych historii aborygeńskich wydany w1896. To pierwsza publikacja historii związanych z Snem przekazana szerszemu odbiorcy i stała się bardzo popularna wśród dzieci i dorosłych. Kolejne opowieści autorka zbierała podczas swojego dzieciństwa i dorosłego  życia w Narren River, w północnej NSW.

„Opowiadaczami” historii byli Aborygeni, m.in. Peter Hippi, Hippitha, Matah, Barahgurrie, Beemunny.  Historie opowiadały o bohaterach aborygeńskiego świata, m.in. Emu Dinewanie, Jaszczurce Oolah, Księzycu Bahloo, pochodzeniu jeziora Narran… i wielu innych. Przyznam, że to jest jedna z książek, które pragne mieć i czytać. Może moje czytelnicze marzenie spełni się w Australii.

Źródło: http://www.australia.gov.au

Wysoki. Śmierć Camerona Doomadge, Chloe Hooper_DSC1617

Trudno zawrzeć prawdę, bogactwo i niezwykłość tej książki w kilku zdaniach. Dlaczego śmierć jednego Aborygena doprowadziła miliony Australijczyków do ostatecznego starcia? Jak jedno niepozorne śledztwo obnażyło całą historię, przemoc, nędzę i… prawdę o dwóch światach Australii?  „Wysoki” to doskonała reporterska opowieść o ich zderzeniu. Nastąpiło ono teraz, w XXI w. I pokazało świat, „który jest czarną dziurą, do której wpadli ludzie”. Polecam.

Śniadanie z kangurami, Bill BrysonŚniadanie z kangurami

Ok, są tacy którzy naprawdę nie przepadają za tym panem. Fakt ­– obśmiewa, dziwi się i wytyka palcem. Ale też pokazuje kraj, który zaskakuje: irracjonalny, pełen kontrastów i… ciekawy. Przemierz z Brysonem Antypody, a zobaczysz wszystko, czego się bałeś i co absolutnie zawsze chciałeś zobaczyć: 2,5- metrowe dżdżownice australijskie, zapierającą  dech w piersiach operę w Sydney, najnudniejszą stolice świata, najdziwniejszych Australijczyków i najstraszniejsze pająki na świecie. Do tego zaparzysz się na słońcu przemierzając tysiące kilometrów i zobaczysz kraj tak inny, że musisz tam być!

Zimne piwo i krokodyle, Roff Smith Zimne piwo i krokodyle

Co zrobić, gdy mieszkasz w Australii od lat i nie wiesz o niej praktycznie niczego? Wsiąść na rower i pojechać przed siebie. Tak zrobił Roff Smith – 16 000 przemierzonych kilometrów pokazało mu Australię, której nigdy nie widział. Z roweru perspektywa jest diametralnie inna. Patrzysz uważniej, wolniej oceniasz, więcej widzisz. Czego ta podróż nauczyła Roff’a? Sprawdź, a nie pożałujesz. Warto przemierzyć z nim zakamarki Antypodów.

28 bajek aborygeńskich. Ze zdjęciami dzieci z Krainy Snów, praca zbiorowa

28 bajek aborygenskich

Kultura Aborygenów ma dwie podstawy: ziemię i ustnie przekazywane legendy. To one ukształtowały sposób postrzegania świata, system wartości i życie codzienne pierwszych mieszkańców Australii. Europejskie dzieci, wychowane na Braciach Grimm, baśniach H.Ch. Andersena czy na polskim Janie Brzechwie, warto wzbogacić o to „inne” spojrzenie. „Certyfikowane” przez dziewczynki z http://thefamilywithoutborders.com/pl/10-ksiazek-ktore-maja-wplyw-na-nasze-dzieci-2014-09-12/

FILMY

SAMSON I DELILAH

Palące słońce w sercu australijskiego outbacku, codzienne wąchanie kleju od rana i dwoje młodych ludzi. To nie jest zwykła historia miłosna, a jednak o miłości. To nie jest zwykła opowieść o życiu, jednak bardziej życiowa niż większość filmów, które oglądamy. To historia niemal bez słów, która mówi więcej niż wielu z nas zdoła unieść na raz. Odpychająca i wciągająca zarazem. Historia o miłości i upadku Aborygenów. O odizolowaniu i niemożności przystosowania do świata, którego nie rozumieją.

Źródło: http://samsonanddelilah.blog.indiepixfilms.com/

WALKABOUT

Gdy młody Aborygen skończy 16 lat udaje się do buszu na wiele miesięcy. Aby tam przetrwać musi nawet zabić zwierzęta, które są jego braćmi i przodkami. Taka wyprawa to właśnie „walkabout”. A co wydarzy się z młodym Aborygenem, który spotka na swej drodze… dwoje białych dzieci walczących o przeżycie w outbacku? Co wydarzy się z dwójką białych dzieci i czym dla nich stanie się walkabout?

POLOWANIE NA KRÓLIKI

Inżynieria społeczna Australii zakładała integrację aborygeńskich dzieci poprzez wychowanie ich w białych „ochronkach”, by „chronić je przed nimi samymi”. Tymczasem dzieci trafiały do miejsc, które stały się ich piekłem. Prawo pozwalało na obieranie matkom ich dzieci. Nie przewidziało jednak, że siła człowieka jest ponad to. I pokona dystans 1500 mil przez palącą suszę outbacku. Wzruszająca historia trzech dziewczynek, które do domu w Jigalong prowadził rabbit-proof fence.

NED KELLY

No i tu wyszedł cały Bryson z worka! O ile w „Śniadaniu z kangurami” opisał Neda Kelly’ego jako dziwaka pozbawionego piątej klepki, który wyszedł naprzeciw niemal całej policji australijskiej w hełmie zrobionym z puszki, o tyle… postać zagrana przez Heatha Ledgera to nieco inny człowiek. To po prostu facet, który mówi „dość”. A później płaci za to wysoką cenę. Ned Kelly stał się Robin Hood’em Antypodów. Czy słusznie? Sprawdź sam ­- Brysona i na ekranie. Paniom dla zachęty (jeśli jeszcze potrzeba): obok Heatha Ledgera w filmie występuje nie kto inny, jak Orlando Bloom.

ORANGES AND SUNSHINE

Historia pełna jest nieoczekiwanych zwrotów. Jednym z nich jest odkrycie przez pracownicę opieki społecznej sekretu utrzymywanego w tajemnicy przez brytyjski rząd. To historia 130 000 dzieci wysłanych za granicę, głównie do Australii, którym obiecywano pomarańcze i słońce… Co otrzymały w zamian?

Polecam przy okazji: http://www.childmigrantstrust.com

Z wszystko mówiącym hasłem: „REUNITING FAMILIES. RECLAIMING IDENTITY. RESTORING DIGNITY.”

AUSTRALIA

Czy kino popularne może uczyć? Może. Czy historia jest ckliwa – owszem, nieco. Ale dzięki niej rzesze ludzi na świecie w ogóle usłyszały o problemie zgrzytu światów białych i Aborygenów, o kulturze pierwszych mieszkańców kontynentu i ich dramacie.

Tak, piękna Nicole Kidman i męski Hugh Jackman, stworzyli nieco odrealniony świat. Ale za to z australijskimi krajobrazami w tle, z poganianiem bydła oraz szczęśliwym zakończeniem. Dla tych, którzy mają 3 godziny wolnego czasu i chęć na dramato-westreno-historyczny-romans z nutką społecznego zacięcia – polecam!

Jest AustraliaAustralia_film_1

http://www.theguardian.com/film/2008/dec/16/baz-luhrmann-australia

Jest romans w AustraliiAustralia_film_2

http://www.fanpop.com/

Jest dramatAustralia_film_3

https://popculturenerd.wordpress.com

Oraz problem społecznyAustralia_film_4www.jaynir.wordpress.com

ABORIGINALS – HISTORY OF THE FIRST AUSTRALIANS

Kiedy zobaczyli przybywający do brzegu statek wypłynęli mu naprzeciw z pochodniami, aby go odstraszyć. Sądzili, że zbliża się diabeł. Gdy zobaczyli ludzi w dziwnych przebraniach zaczęli zastanawiać się jak długo tu zostaną, po co przybyli do naszego kraju?29 stycznia 1788 roku Aborygeni i pierwsi biali tańczyli wspólnie na australijskiej ziemi, trzymając się za ręce. W 2015 r. trwają w szachu, bez możliwości ruchu. O źródłach i złożoności współistnienia Aborygenów i białych na australijskiej ziemi. Polecam.

0

 likes / 4 Komentarze
Lubisz? To polub!
 1. Agatka /

  Brakuje mi tu Mii Wasikowskiej i TRACK, coś pięknego do obejrzenia

 2. Agatka /

  Brakuje mi tu Mii Wasikowskiej i TRACKS, coś pięknego do obejrzenia

  • Rudi /

   Oooo, i to jest Czytelnik idealny! Dzięki! Zaraz sparwdzam co i jak :)

 3. agatka /

  http://mediastorm.com/clients/inside-tracks-for-against-all-odds
  making of, przedsmak filmu

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec