25
lis-2014
Mój Obcy

Piszę do Ciebie, bo się wkurzam. Bo co ja niby mam wspólnego z „kontrowersyjnym spotem antyhomofobicznym”, który zdjęto z anteny TVP? A właśnie, że mam. Przez Australię mam bardzo.


Kiedy słyszysz, że ktoś gdzieś jakiś problem ma, to wciąż… to jest ktoś i gdzieś tam. Kiedy ten problem przychodzi do Ciebie – to się po prostu nieźle wkurzasz.

3 lata to jakieś 1095 dni. Mniej więcej 1 576 800 naszych minut (tak mówi mój kalkulator). Nieźle.

Sporo się naśmialiśmy w tym czasie, trochę popłakaliśmy, pokłóciliśmy i wyznaliśmy miłość nie raz. Patrzyliśmy w oczy godzinami, przytulaliśmy w ciężkie dni, chrapaliśmy do ucha i wzruszaliśmy bez sensu. Byliśmy, jesteśmy. Ale nas nie ma. W papierach nas nie ma.

Para „de facto” – tak nas nazwali (według prawa australijskiego, bo w Polsce o tym pomarzyć można…). Jesteśmy od trzech lat razem, ale bez ślubu. A teraz żądają od nas dowodów. Na nasze istnienie. Na potrzeby papierkowo-wizowej roboty przed wyjazdem do Australii musimy wykazać, że jesteśmy razem. Pieczątki muszą być i daty stare. I Bardzo Ważne Dowody Życia Wspólnego na tych papierach.

Jaka ja głupia – nie założyłam przezornie z Tobą konta w banku, nie kupiłam miliona niepotrzebnych rzeczy, nie wzięłam kredytu na pralkę! O tak, wspólny dług jest dużo lepszy niż wspólne dni!

I moglibyśmy pokazać, że mamy na jednej fakturze szafę z Ikei, że nazwiska są na jednym papierze. Świat byłby bardziej poukładany, my pasowalibyśmy do ładniejszej szufladki. A gdzie nas teraz wcisnąć?

Najbliżsi obcy. Patrzę na ten tak miły i do cna piękny spot. Te dwie kobiety tak radosne, tak sympatyczne, tak miejskie i hipsterskie, że momentami ciężko strawić.

Patrzę znów i widzę tam siebie. Albo i Ciebie, bez różnicy. I nie wierzę. Jedziemy na tym samym wózku. Nie ma żadnej różnicy. Spot usunięto z anteny TVP – tych kobiet już nie ma. Nas nie ma – dowodów brak. Brak miejsca do życia.

I co z tymi 1095 dniami, których nam notariusz nie potwierdzi?

Ja je pamiętam Roberto. Także bez wymaganych pieczątek.

Twoja Obca Ruda Owca

0

 likes / 0 Komentarze
Lubisz? To polub!

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec