Wodowstręt, noga zaczyna drętwieć, zaczyna się aerofobia (nerwowa reakcja na najmniejszy podmuch powietrza). Do tego dochodzą drgawki.  Potem niedowład i paraliż, porażenie układu oddechowego i… i koniec marny. Brzmi mało zachęcająco? Dla nas także, więc się szczepimy.


Opisane objawy to wścieklizna u ludzi, która tylko w Indiach zabija rocznie ok. 20 tysięcy osób. Wolę nie zasilić tej mało chwalebnej statystyki swoją obecnością. Już słyszę, że przesadzam i bez sensu podnoszę larum. Dla mnie jednak bez sensu jest planowanie, cały trud, organizacja, poświęcony czas i radość wyjazdu postawione pod wątpliwość… żeby zaoszczędzić. Nie widzę bowiem innego wytłumaczenia. Znamy wady i zalety stosowania szczepionek. I ja, jak i Robert, mówimy śmiało: jedziesz w świat człowieku? Zadbaj o siebie – szczep się, głupcze!

No to skoro w tej krótkiej przedmowie ustaliliśmy, że się szczepić trzeba/należy/wypada, to czas odpowiedzieć na kolejne (dosyć istotne) pytania:

Na co się zaszczepić? Kiedy się szczepić? Na ile czasu jest szczepionka? Ile kosztuje taka przyjemność? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba sprawdzić wykonać kilka kroków.

szczepionki

Krok pierwszy: dokąd jedziesz?

My wzięliśmy listę krajów/regionów świata, do których chcemy pojechać i zaczęliśmy szukać. Dla każdego z krajów przypisane są szczepienia obowiązkowe i zalecane. Wszystko opracowane jest zgodnie z poziomem ryzyka występującego w danym i kraju (lista ta często jest aktualizowana). Poniżej świeżutka lista – widziałam taką samą w gabinecie, gdy pani pielęgniarka z uśmiechem wstrzykiwała mi troszkę wścieklizny w rączkę.

Szczepienia zalecane – kliknij i pobierz pdf!

www.szczepieniadlapodrozujacych.pl oraz www.ucmmit.gdynia.pl

Krok drugi: jak podróżujesz?

Na to wszystko nakładasz czynnik swojego indywidualnego ryzyka, czyli jakiego rodzaju podróż planujesz. Spokojnie zwiedzanie i pewny nocleg w czystym hotelu czy raczej rozważasz dzikie hasanie w jeszcze dzikszych zaułkach, a na hasło „spanie” odpowiadasz: „byle gdzie i na byle czym!”. Odpowiedz sobie na to pytanie, a potem skonsultuj z lekarzem podczas wizyty przed samym szczepieniem. To naprawdę ważne na co się będziesz „wystawiać” podczas wyjazdu.

Krok trzeci: po co się szczepisz?

Np. my przez miesiąc zastanawialiśmy się nad japońskim zapaleniem mózgowym (które do tanich nie należy…). Niby potrzebne (właśnie pojawiło się na liście szczepień zalecanych), ale to zdecydowanie nie przypadek jak WZW.

Pierwszy lekarz „doradził” nam nic, czyli: nikt nie zagwarantuje, że nie zachorujecie. Więc lepiej się zaszczepcie. Ale jak się zaszczepicie, to pamiętajcie, że też możecie zachorować (żadna szczepionka nie da 100% gwarancji). A tak w ogóle, to jesteście dorośli i sami chcecie tam jechać, więc decydujcie. Klasyczne doradztwo w wydaniu lekarza i adwokata.

No i jak to często w życiu bywa ­– potrzeba trochę zdrowego rozsądku, trochę czasu i nieco szczęścia. Biliśmy się z myślami, bo z pewnymi sprawami nie igramy. Poczekaliśmy do kolejnej wizyty… i trafiliśmy do innego lekarza.  Pani doktor szybko oświeciła nas, że w sumie to szczepienie na liście znalazło się dopiero pół roku temu, a podczas całej jej kariery lekarskiej nie zanotowała żadnych przypadków zachorowania na tę chorobę. I sprawa rozwiązała się sama.

Szczepionkowe must have

Jak już wiesz to wszystko, to zajrzyj na szczepionkowe must have. Poniżej lista najczęściej stosowanych szczepień przez podróżujących po pięknym świecie. W zależności od regionu wybieramy sobie coś z tego pysznego menu. Poniższa tabelka zawiera też nazwę szczepionki (mogą być różne, w zależności od tego, gdzie się szczepicie), ile dawek i w jakim odstępie czasu należy przyjąć oraz na ile czasu daje nam odporność.

Szczepienia_tabela

www.ucmmit.gdynia.pl

My zdecydowaliśmy się na najważniejsze, z punktu widzenia naszej trasy, szczepionki:

 • WZW A i B
 • wścieklizna
 • błonica
 • tężec
 • krztusiec
 • poliomyelitis
 • dur brzuszny
 • zakażenie meningokokowe

Na tej podstawie ustaliliśmy z lekarzem naszą listę skojarzonych szczepień:

2.09.2014

30.09.2014

7.10.2014

21/28.10.2014

02.2015

WZW A+B (1 dawka) WZW A+B (2 dawka), WŚCIEKLIZNA (1 dawka) WŚCIEKLIZNA (2 dawka) BŁONICA, TĘŻEC, KRZTUSIEC I POLIOMYELITIS WŚCIEKLIZNA (3 dawka) WZW A+B (3 dawka) DUR BRZUSZNY ZAKAŻENIE MENINGOKOKOWE

UWAGA! Taki rozkład jazdy to nie przypadek – każdą szczepionkę trzeba przyjmować w ustalonych cyklach (np. 3 x co 7 dni lub 2 x co pół roku). Myślisz o wyjeździe? Sprawdź to jak najszybciej!

Efekt to ta imponująca żółta książeczka:

Międzynarodowa książeczka szczepień

Międzynarodowa książeczka szczepień – spis wszystkich szczepionek. Bardzo się przyda!

Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

No a potem przychodzi czas na rozliczenie. Szczepienie to nietania zabawa. Uwierzcie. Tak, szczerze się przyznajemy – ale bardziej ku przestrodze dla tak naiwnych jak my, niż dla powszechnej chwały.

Otóż przy drugiej wizycie przyszło nam do rozliczenia… i wyszło szydło z worka, a nam gały z orbit (nie mam dziś lepszego określenia). Ceny podane za szczepienia… nie są cenami za szczepienia. Przynajmniej nie tak, jak my to w swojej naiwności interpretowaliśmy.

Cena jest podana za dawkę. Czyli, aby przybliżyć obraz naszego bezgranicznego „wtf?”, taki oto szybki przykład: szczepienie na WZW A+B, 175 zł. Czyli 2 osoby x 175 zł = 350 zł. Niemało, ale ok. Tylko prawda jest brutalna. Sczepienie podawane jest w 3 dawkach. Czyli (3 x 175 z) x 2 osoby. Wychodzi trochę więcej. Uwierzcie, przeliczyliśmy sobie. A potem jeszcze całą serię innych szczepień, które zaplanowaliśmy. To był trudny wtorek. I pierwsza poważna nauczka przed podróżą.Nietanie szczepienia

Ile nas w sumie kosztowały szczepienia? Policzyliśmy (niestety).

 • WZW A i B – 175 zł x 3 dawki = 525 zł
 • wścieklizna – 130 zł x 2 dawki = 260 zł
 • błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis – 130 zł x 1 dawka – 130 zł
 • dur brzuszny – 190 zł x 1 dawka = 190 zł
 • zakażenie meningokokowe – 250 zł x 1 dawka = 250 zł

1 355 zł x 2 osoby = 2 710 zł + 5 wizyt lekarskich x 60 zł (obowiązkowe przed każdym szczepieniem) + 2 x 10 zł za książeczki szczepień

Łącznie: 3030 zł 

Można taniej? Sumuj!

Potem czas na rozmowę z lekarzem. Każde szczepienie poprzedza wizyta i sprawdzenie czy danego dnia możesz przyjąć dawkę (lekarz mierzy ciśnienie, sprawdza gardełko i zapyta czy czujesz się ok). Bardzo ważne jest natomiast żeby porozmawiać z lekarzem o planowanym całym cyklu szczepień – razem możecie zaplanować sumowanie szczepień. To oszczędność czasu na kolejne wizyty i oczywiście $, ale nie wszystkie szczepionki można ze sobą kojarzyć. Zaszczep się za jednym razem  np. na wściekliznę i polio, wykup do razu WZW A+B. Zapytaj lekarza o możliwe skojarzenia szczepionek.

Nasze ostatnie dawki:

Ostatnie kłucia

3 kłucia… (jedno wbite w drugą rękę…)

 A teraz Ciocia Ruda Rada:

 • sprawdź, kiedy wypada pierwsze Twoje szczepienie. Nam, np. wyszło co najmniej pół roku przed wyjazdem (WZW A+B w 3 dawkach, 0-1-6 miesięcy). Trzeba więc pomyśleć trochę wcześniej o tym temacie.
 • poszukaj sprawdzonego miejsca do wykonywania sczepień kompleksowo. My mamy to szczęście, że mieszkamy w Gdyni i mamy taką instytucję jak Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. A tam kłucie „od ręki”, ucmmit.gdynia.pl
 • sprawdź, ile kosztuje Twoje szczepienie. Nie – szczepienie, a dawka to nie to samo. Przelicz to, bo się możesz mocno zdziwić (jak my…).
 • sumuj szczepienia ­– oszczędzisz nieco $ i czasu na kolejne wizyty. Zapytaj lekarza przed pierwszym szczepieniem – doradzi co i jak w twoim konkretnym przypadku.
 • pomocne strony: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/https://www.malaria.com.pl/Przed_podroza/szczepienia_i_higiena_w_tropiku.aspx – wpisz cel swojej podróży i otrzymasz wskazania podstawowych szczepień.

Tak naprawdę, to sam decydujesz na co się zaszczepić i ile wydasz. Możesz wydać naprawdę niemało na dodatkowe szczepienia. Tutaj każdy musi się posłużyć uniwersalnym narzędziem jakie posiada (czyli mózgiem) i samemu zdecydować.

My wzięliśmy pod uwagę dwa najważniejsze (według nas) czynniki: zalecenia lekarza i nasz pomysł na podróż. Jeśli jesteś hardkorem, to japońskie zapalenie mózgu może Cię dorwać. Licz się z tym.

1

 likes / 0 Komentarze
Lubisz? To polub!

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec