01
wrz-2015

Tego nie nauczysz się w szkole

Tego nie nauczą Cię w żadnej (nawet POLSKIEJ) SZKOLE. Nie powiedzą, ŻE MUSIsz SPRAWDZIć SWOJą GRUPę KRWi, MóZG PRESTAWIć na tryb koreański, a ZEGAREK – na BRAZILIAN time. OCZYWISTOŚCI tego świata, które warTO wiedzieć PRZED PODRÓŻĄ.PSX_20150831_221819

KOREAn brain, part 1

Sytuacja typowo szkolno-koryatrzowo-rozpoznawcza. Przyczajka taka świeżaków w szkole.

Korea: Hej!

Polska: Cześć, jestem Karolina. Skąd jesteś?

Korea: Z Korei, a Ty?

Polska: Z Polski

Korea: Wow, super!

Polska: Dzięki!

Korea: A jaką masz grupę krwi?

Polska: ????????!

Nic nowego. Taki standard koreański. Nic się nie zdziw jeśli i Ciebie zapytają. Tacy są Koreańczycy – to, co dla nich oczywiste dla nas…hmm, zaskakujące bywa. Więc się przygotuj i sprawdź swoją grupę krwi jeśli chcesz znaleźć prawdziwego koreańskiego przyjaciela. Ja dla zmyłki każdemu podaję inną, a co!

Korean brain, PART 2

A teraz wyobraź sobie, że jesteś młodą nauczycielką angielskiego w szkole dla obcokrajowców. Twoja pierwsza klasa – stado Koreańczyków. I słyszysz kolejno dyskretne inaczej pytania:

A ile ma Pani lat?

A ma Pani męża?

A ile dzieci?

A jaką ma Pani grupę krwi?

Co odpowiadasz? Sky, moja nauczycielka, odpowiedziała szczerze:

– Nie oddam Wam mojej krwi, wampiry!

(Po czym nastąpiła lekka konsternację na linii uczniowie-przerażony nauczyciel).

PSX_20150831_215003

Korean brain, part 3

Lekcja, gramy w speed dating – masz 3 minuty i 3 pytania do wymyślenia i zadania potencjalnemu osobnikowi. Dzielimy się w pary – mi przypadł Eddie z Korei (w szkole każdy Azjata przyjmuje jakiś „zachodni” nick, coby nam życie ułatwić).

Ja: Góry czy morze – co wolisz?

Eddie: Morze. A teraz moje pytanie: wyobraź sobie, że widzisz worek z krwią. Taki, jak kroplówka. No i ile krwi tam widzisz?

Ja: ?!

Eddie: No pełno, do połowy, prawie pusto?

Ja: ?!

Nauczyciel: Koniec randki, 3 minuty minęły – zmiana!

Uff.

Brazilian TIME, PART 1

Jess śpi na stole. Znowu. Wczoraj też spała. Jutro pośpi. Nikogo to nie dziwi. Jess jest z Sao Paulo, wiadomo. Dzień zaczyna od drugiej lekcji, zawsze. Nigdy wcześniej. Test? Poczekamy na Jess, przyjdzie na swoją pierwszą (brazylijską) godzinę. Wtedy jej zegarek przełącza się z „brazilian time” na taki międzynarodowy i Jessika znów jest z nami, z resztą świata. A Brazylia żyje swoim czasem.

BRAZILIAN TIME, PART 2

Mamy barbie. Australijskie barbie, czyli barbecue. Wiadomo, Brazylia pierwsza do tego! Barbie, salsa, plaża! To się umawiamy. I nikt nie przychodzi o umówionej godzinie. Polsa dIwi sie tylko za pierwszym razem. Bo to działa tak: wiemy, że chcemy zacząć o 17-tej, więc Brazylijczycy mówią, że zaczynamy jakoś o 14-tej (bo wiadomo przecież, że nie zaczniemy) i wszyscy grzecznie spóźniamy się z 2-3 godzinki. Tadaaam, welcome in brazilian time zone!

Korean age

Polska: Ej, a ile masz lat?

Korea: A jakich?

Polska: ?!

Korea: Koreańskich czy międzynarodowych?

Polska: ?!

Korea: No z 21 albo 22.

Polska: …?!

Koreańczycy są skrupulatni, nie bawią się w pierdoły. Jesteś w ciąży? To dziecko już ma 1 roczek (no przecież jest, to już się starzeje!). Urodziło się w listopadzie? To już 1. stycznia dostaje następny roczek. I tak mały Koreańczyk, co ledwie 2 miesiące (nasze)… na wstępie do naszego cudnego świata dostaje 2 koreańskie latka. A Ty, ile masz koreańskich latek, przyjacielu?PSX_20150721_164250

Polish joke

Słyszeliscie kiedyś o „polish joke”? Nie? To dobrze. Ale jest opcja, że jakiś Azjata czy Latino zawiezie to w świat. A wtedy bądźcie przygotowani. „Polish joke” to tak zwana leganda miejska, którą wymyślił pewnego razu człowiek rudy maskując słaby swój dowcip przez nikogo nie zrozumiany. A więc – jeśli coś Ci się pomiesza/Twój żart nikogo do łez nie rozbawił/i w ogóle nikt nie załapał o co Ci chodzi – to był „polish joke”! Działa (trust me)! Moi znajomi już się nauczyli ” rozpoznawać „polish joke”, a ja…no wiecie…jakoś nie zaprzeczam.

Międzynarodowy UŚMIECH

Podobno nie ma czegoś takiego, ale dla mnie to już nowy gatunek. To prosta serdeczność i tony radości, które dają ludzie z różnych zakątków tego świata. To po to wyruszyłam w tę podróż. I to znalazłam.PSX_20150831_224720

1

 likes / 7 Komentarze
Lubisz? To polub!
 1. Loca /

  Że zadam takie naiwne pytanie – po co oni pytają o grupę krwi?

  • Rudi /

   Ano dobre pytanie! Mi też do głowy przyszło, więc się człowiek zapytał. Otóż w krajach azjatyckich (podobno zaczęło się w Japonii, a jak!) traktują grupę krwi trochę jak my znaki zodiaku! Podobno grupa krwi dużo mówi o charakterze człowieka, jego nastawieniu do świata, przydatności w pracy (wiadomka), no i… temperamencie w miłości 😉
   Nie ma co się śmiać, tylko myk na szybkie badanie krwi – erytrocyty i leukocyty prawdę Ci powiedzą!;)

 2. Woody Alien /

  może zrobicie jakiś kanał na YT o podróżach, bo bardzo fajnie was się czyta :)

  • Rudi /

   Kurczę! Ale fajnie przeczytać dobre słowo – dzięki! :)
   Tylko co my byśmy mieli na tych Jutubach robić? (Wiesz, wstydzimy się… ;))

 3. Olek /

  Uwielbiam, uwielbiam ,uwielbiam POLish jokes ;)))

  ja tez zawsze pale dowcipy 😉

  caluje i pozdrawiam gorrrracoo

  • Roberto /

   No to nikt nie będzie zdziwiony kolejnymi polish jokes – idź i opowiadaj kolejne! :)

 4. Olek /

  Olek CZYLI oGRODNCZEK :-)

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec