24
kwi-2015

The One Ring. Z wizytą u The Ringmakera

Nie zabierzemy was do hobbitonu. Ani do Rivendell. my zabierzemy was gdzieś indziej…do samego źrÓdŁa…do pierścienia. I jego twórcy, the ringmakera.

Mój ojciec znał i kochał „Władcę Pierścieni”. Był bardzo podekscytowany, kiedy dowiedział się, że Peter Jackson zamierza nakręcić film w Nowej Zelandii. Gdy zadzwonił telefon z pytaniem, czy mógłby wykonać TEN pierścień, ojciec poczuł się wstrząśnięty i uhonorowany”. Thorkild Hansen

Odnaleźliśmy jego pracownię gdzieś bocznych uliczkach sennego miasteczka Nelson, na Południowej Wyspie. Skromna, oprawiona jedynie szyldem w skandynawskim stylu z napisem: „Jens Hansen. The Ringmaker”. To on, doświadczony jubiler, którego dzieła odznaczały się wyjątkową urodą. Od 30 lat tworzył biżuterię w Nowej Zelandii i wychował swojego następcę – syna Thorkilda. Razem stworzyli pierścień. The One Ring.

The One Ring – tak powszechnie znany jest pierścień. Ten pierścień, jedyny. Ten, który rządził pozostałymi w powieści J.R.R. Tolkiena. Tylko czy faktycznie The One Ring jest… the one? Nie. Jens wykonał aż 15 prototypów pierścienia, spośród których został wybrany wzór podziwiany i uwielbiany dziś przez miliony. A później, z jednego wybranego wzoru, The One Ring został wykonany w… 30 różnych wersjach – w zależności od wagi, rozmiaru i od sceny, w której miał „zagrać”.

„Nie zawsze bylo łatwo! Trochę czasu zabrało nam opracowanie tego matematycznie!” – opowiada o pracy syn The Ringmakera.

Zupełnie inny rozmiar palca miał przecież Frodo, a inny Sauron (chociaż pewnie byłoby łatwej, gdyby pierścień Jensa dostosowywał się do swojego władcy, jak w powieści). Inny pierścień „grał” w Rivendell, gdzie musiał być niczym lustro, a inny wisiał na szyi hobbita.

Największym pierścieniem można holować samochód

Największym pierścieniem można holować samochód

Napis na pierścieniu... którego tak naprawdę nie było - był dodawany przez ekipę filmową do wybranych scen

Napis na pierścieniu… którego tak naprawdę nie było – był dodawany przez ekipę filmową do wybranych scen

Który z pierścieni był najtrudniejszy do wykonania? Podobno ten, który „zagrał” prologu. Musiał być dynamiczny (wirował w powietrzu), a jednocześnie miał ok. 20 cm średnicy! Nie można było zatem po prostu wykonać ze złota… Dlatego Jens i jego syn użyli stali. Tak, takiej ciężkiej przemysłowej stali. Pocięli ją na kawałki, obrabiali w tokarce i na końcu pokryli złotą warstwą. Thorkild zapewnia, że niektórymi egzemplarzami pierścienia można holować samochód…

  • Napis na pierścieniu… którego tak naprawdę nie było – był dodawany przez ekipę filmową do wybranych scen.

One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them.

  • 15 – tyle prototypów pierścienia wykonał Jens
  • 20 cm – taką średnicę mial najwększy z pierścieni, wykonany ze stali
  • 99 USD – tyle kosztuje replika pierścienia od Jensa Hansena

Jens zmarł w 1999 roku, nie doczekał więc zobaczenia swojego dzieła na wielkim ekranie. Jednak jego duch wciąż żyje w małej pracowni w Nelson, a jego syn nadal tworzy dzieła pod marką „Jens Hansen”. Warto tam zajrzeć, by choć na chwilę spojrzeć na dzieła The Ringmakera i wziąć do ręki pierścień… The One Ring.

Po jednej z wystaw biżuterię wykonaną przez Jensa opisano, jako ukształtowaną tak, aby „wydobyć to, co najpiękniejsze z metalu; by błyszczał jakby miał w sobie własne życie”. Taki właśnie jest The One Ring.

The One Ring

The One Ring / http://luminetrics.net/blog/the-one-ring/

Kto? Jens Hansen. The Ringmaker
Gdzie? Nelson, Południowa Wyspa; Crn Trafalgar Square & Selwyn Place
Za ile? Za darmo (oglądanie), za dużo (nabycie)
www.jenshansen.com
Facebook/theringmaker

*Opracowanie na podstawie materiałów informacyjnych The Ringmakera.

0

 likes / 0 Komentarze
Lubisz? To polub!

Ciekawe? Skomentuj!


Kliknij na postaci, aby przewinąć

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec